Munkanélküli biztosítási jogviszony

Több
10 éve 7 hónapja #33473 Írta: ágnjuh
Munkanélküli biztosítási jogviszony téma létrehozva ágnjuh által

Sziasztok!
Tanácsot szeretnék kérni. Szerintetek mit lehetne tenni? A férjem tavaly októberben ment ki Németországba dolgozni, 5 hónapot dolgozott, majd felmondott és hazajött. 4 hónap álláskeresés után július 9-től talált újból munkát, rendes, teljes munkaidős állásban. Sajnos aug. 17.-én autóbalesete volt, miközben egyik szállásról a másikra költözött. A bal karja súlyosan megsérült, 3 helyreállító műtétre volt szükség, de így sem biztos, hogy rendesen működni fog. A közvetítő meglátogatta a klinikán és biztosította arról, hogy legyen nyugodt, mindent intéznek, 6 hétig jár neki a 100 %-os táppénz, utána a netto havi bérének a 75%-át fogja kapni, de ezt már az egészségbiztosítási pénztártól. aztán aug. 30-án bejöttek hozzá a kórházba és az orra alá tolták a felmondást hogy írja alá. Mikor erre nem volt hajlandó, azt mondták akár aláírja akár nem, mivel próbaidős bármikor indoklás nélkül felmondhatnak neki. És addig zaklatták míg alá nem írta. Persze ő úgy tudta, mindenképpen jár neki a táppénz, dolgozni meg nem tudni mikor tud, a teljes felépülést egy évre jósolják. szeptember 3-án kiengedték a klinikáról, de a közvetítő nem hogy érte ment volna, ahogy megbeszélték, de kinyomta a telefont. Idegenek segítettek neki. Szept. 7.-én kimentünk érte, mert egy kézzel nem képes önmagáról gondoskodni. Mindezt a kinti háziorvos és a biztosító tudtával és beleegyezésével tette. 18.-án kaptunk egy levelet az egészségbiztosítási pénztártól, hogy a férjemnek ebben az évben összesen 62 napja van biztosítva, viszont 10 hét kellene ahhoz, hogy megkapja a táppénzt. Ugyanis a munkaszerződését szeptember 11-én megszüntették, meg sem várva a 6 hetet. A közvetítő azt mondja nem tudja mit lehetne tenni a munkahely jogásza azt, hogy nem áll módjukban meghosszabbítani a munkaviszonyt. A biztosító ügyintézője pedig azt javasolta, hogy jelentkezzen be a munkaügyi hivatalba és regisztráltassa magát munkanélküliként. Csupán 8 nap hiányzik. Nem segélyre várunk, csak arra, hogy megkapja a táppénzt mert lehet hogy akár egy évig se tud dolgozni. Már 61 éves, jövő szeptemberben nyugdíjba megy itthon, Magyarországon közben folyamatosan fizette őstermelőként a nyugdíj és egészségbiztosítási járadékot, igaz ez csak az orvosi ellátásra jogosítja fel, táppénzre nem. A kérdésem, hogy fel lehet-e mondani valakinek a betegszabadság ideje alatt? Van-e esély arra, hogy munkanélküliként regisztrálják és akkor meglegyen a hiányzó biztosított 8 nap? A baleset után közvetlenül kiutaztam hozzá, rögtön bementem a biztosítóhoz és engem is úgy tájékoztattak, hogy 6 hétig a 100% os táppénz jár, amit a munkaadó fizet, azután a netto bér 75%-a, külön rákérdeztem arra, hogy nem probléma-e hogy csak másfél hónapja kezdte most a munkát? Azt mondták, hogy az ellátások attól a naptól járnak, ahogy biztosítva lett. Remélem, valaki tud segíteni abban, hogy mit kellene tenni. Megkerestem egy német ügyvédet, aki azt mondta tudna segíteni, de azt firtatta, hogy a férjem milyen előnyt akart elérni azzal, hogy aláírta felmondást. Ezt nem is értem.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • prosperus
  • prosperus profilkép
  • Nem elérhető
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Reden ist Silber, Ausreden sind Gold!
Több
10 éve 7 hónapja #33489 Írta: prosperus
prosperus válaszolt a következő témában: Munkanélküli biztosítási jogviszony

Sajnos aug. 17.-én autóbalesete volt, miközben egyik szállásról a másikra költözött. A bal karja

aztán aug. 30-án bejöttek hozzá a kórházba és az orra alá tolták a felmondást hogy írja alá. Mikor erre nem volt

Hibak, hibak tömkellege. :baby:
Ha olyan felmondast irt ala, ahol az volt rögzitve, hogy ö mondott fel es nem
a munkaltato, akkor jar neki a Krankengeld csak 13 napra.
Ha a munkaltato 14-en mondott volna fel neki (pelda) es 17-en törtenik a baleset
akkor meg egy Cent sem jarna a munkaltatotol, mert 14-vel mar nem volt hivatalos
allomanyban.
Vagy ha felmond a munkaltato peldaul szeptember 20-val es a baleset törtenik
17-en szeptemberben akkor csakis a 3 napi munkaviszony idejere jar a munkaltatotol
a Krankengeld.
De az en erzesem , velemenyem szerint a Jakab bement a korhazba es alairatott a
ferjeddel egy nemet nyelvü felmondast a munkavallalo reszeröl.
Ebben az esetben sem a biro, sem a Dalai Lama nem tud erdemben eljarni!
Sorry. :bye:

Einen Löwen interessiert es nicht was Schafe über ihn denken!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 7 hónapja #33491 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Munkanélküli biztosítási jogviszony

Kedves Ágnes!

ágnjuh írta: A férjem tavaly októberben ment ki Németországba dolgozni, 5 hónapot dolgozott, majd felmondott és hazajött.

Ez semmibe nem számít bele az üggyel kapcsolatban, de nem túl nyerő ha a munkavállaló mond fel. Mindig a rövidebbet húzza, nincs jogi alap, s könnyen elterjed a híre a munkaadók között.....

***

4 hónap álláskeresés után július 9-től talált újból munkát, rendes, teljes munkaidős állásban. Sajnos aug. 17.-én autóbalesete volt, miközben egyik szállásról a másikra költözött. A közvetítő meglátogatta a klinikán és biztosította arról, hogy legyen nyugodt, mindent intéznek, 6 hétig jár neki a 100 %-os táppénz, utána a netto havi bérének a 75%-át fogja kapni, de ezt már az egészségbiztosítási pénztártól. aztán aug. 30-án bejöttek hozzá a kórházba és az orra alá tolták a felmondást hogy írja alá.

Teljesen mindegy ebből a szempontból, hogy milyen sérülése volt. Ez magánügy. Ha a közvetítő ment be hozzá, akkor valószínű, hogy "munkaerő közvetítőre" gondoltál. Naná hogy bemennek hozzá, hiszen próbaidős volt! A lehető legrosszabb helyzetben van, mert ez alatt az idő alatt indoklás nélköl bármelyik fél (munkavállaló vagy munkaadó) azonnal felmondhat! Tök mindegy, hogy beteg, e vagy táppénzen van e, mert nem a munkaadó dolga az ellátása!

***

Mikor erre nem volt hajlandó, azt mondták akár aláírja akár nem, mivel próbaidős bármikor indoklás nélkül felmondhatnak neki.

Igen! Sőt indoklás nélkül is, de megnyugtatlak, ha már nem próbaidős, akkor is felmondhatnak neki ha táppénzen van, csak akkor indoklás kell és be kell tartani a törvényes felmondási időt! (Mindkét félnek!)

***

És addig zaklatták míg alá nem írta.

Tök mindegy. Próbaidős volt! Nézd, egy cégnek az az érdeke, hogy a munkavállaló dolgozzon. Akkor is ha kilóg a bele. Ez nem Vöröskereszt! Ez kemény harc a munkaerőpiacon! Semmiképpen nem szabadott volna aláírnia!

***

Persze ő úgy tudta, mindenképpen jár neki a táppénz, dolgozni meg nem tudni mikor tud, a teljes felépülést egy évre jósolják. szeptember 3-án kiengedték a klinikáról, de a közvetítő nem hogy érte ment volna, ahogy megbeszélték, de kinyomta a telefont. Idegenek segítettek neki.

Már ne is haragudj, de miért tette volna? Nem kisgyerek, s van taxi! Itt nem úgy van ám, mint Mo.-on, hogy a gyúgyúlt beteget is hazaszállítják. (Vagy a munkaadó vagy mentővel.) Ez részemről nem nagyon értem! Miért kellett volna kimennie érte?

***

Szept. 7.-én kimentünk érte, mert egy kézzel nem képes önmagáról gondoskodni. Mindezt a kinti háziorvos és a biztosító tudtával és beleegyezésével tette.

Írásban vagy csak elbeszélgettetek? Mert ha nincs róla semmi bizonyíték, akkor ebből nagy baj lesz!

***

8.-án kaptunk egy levelet az egészségbiztosítási pénztártól, hogy a férjemnek ebben az évben összesen 62 napja van biztosítva, viszont 10 hét kellene ahhoz, hogy megkapja a táppénzt. Ugyanis a munkaszerződését szeptember 11-én megszüntették, meg sem várva a 6 hetet.

Milyen 6 hetet? Ezt nem értem!! A próbaidő alatt akkor mond fel amikor akar! A férjednek július 9-től augusztus 17.-ig (ha ünnepnap nem volt) 30 járulékos munkanapja volt. Ez mondjuk 1,5 hónap, tehát a fele az általános 3 hónapos próbaidőnek!

***

A közvetítő azt mondja nem tudja mit lehetne tenni a munkahely jogásza azt, hogy nem áll módjukban meghosszabbítani a munkaviszonyt. A biztosító ügyintézője pedig azt javasolta, hogy jelentkezzen be a munkaügyi hivatalba és regisztráltassa magát munkanélküliként. Csupán 8 nap hiányzik.

Utólag ez nem megy. Ez olyan mint a biztosítás. Ha már baj van arra nem lesz érvényes, csak a megkötés napjától lesz aktuális. A férjed aláírta a felmondást, s szerintem olyat aminél ő maga mondott fel! Semmi esélye.

***

Nem segélyre várunk, csak arra, hogy megkapja a táppénzt mert lehet, hogy akár egy évig se tud dolgozni.

Ez nem fog menni! Ilyen esetben még egy per sem segitene ha lenne jogvédelmetek!

***

Már 61 éves, jövő szeptemberben nyugdíjba megy itthon, Magyarországon közben folyamatosan fizette őstermelőként a nyugdíj és egészségbiztosítási járadékot, igaz ez csak az orvosi ellátásra jogosítja fel, táppénzre nem.

Ennek semmi jelentősége az üggyel kapcsolatban! Ez csak emocionális érvelés! Jó, hogy nyugdijas lesz, akkor kap ellátást és a nyugdjnál nem mondhat fel egyoldaluan.....

***

A kérdésem, hogy fel lehet-e mondani valakinek a betegszabadság ideje alatt?

Igen! Bármikor! Pláne ha próbaidős! A próbaidőnek pont az a lényege, hogy a munkaadó tesztelje a munkavállalót!

***

Van-e esély arra, hogy munkanélküliként regisztrálják és akkor meglegyen a hiányzó biztosított 8 nap?

Semmi! Ha 8 nap hiányzik akkor nincsenek meg a kritériumok! A repülőgéphez sem mehetsz 8 órával később, s aztán reklamálod, hogy "csak 8 órát késtél".... Ez a csatlakozás akkor ment el amikor aláírta a felmondást!

A baleset után közvetlenül kiutaztam hozzá, rögtön bementem a biztosítóhoz és engem is úgy tájékoztattak, hogy 6 hétig a 100% os táppénz jár, amit a munkaadó fizet, azután a netto bér 75%-a, külön rákérdeztem arra, hogy nem probléma-e hogy csak másfél hónapja kezdte most a munkát? Azt mondták, hogy az ellátások attól a naptól járnak, ahogy biztosítva lett.

Ez pontosan így is van, de ők abból indultak ki, hogy minden előírásosan megy! Mivel azonban felmondott, így önkényesen megszüntette a munkaviszonyát és a biztosítását is! Így nincsenek meg azok az opciók amire rá is érvényesek az ilyen előírások! Örüljetek, hogy egyáltalán ellátták és nem kaptok esetleg utólag egy számlát!

***

Remélem, valaki tud segíteni abban, hogy mit kellene tenni. Megkerestem egy német ügyvédet, aki azt mondta tudna segíteni, de azt firtatta, hogy a férjem milyen előnyt akart elérni azzal, hogy aláírta felmondást. Ezt nem is értem.

Nos, pedig teljesen világos! Az ügyvéd sem értette azt, hogy ilyen esetben miért mondott fel a férjed?!? Ezért firtatta az ügyvéd ezt, mert valami nagyobb anyagi haszon nélkül ilyet nem tesz senki! Persze ha pl. lett volna egy szuper, sokkal többet fizető másik munka, vagy valami más nagyobb jövedelem, akkor érthető lett volna! Na, ezt firtatta! Így viszont a férjed zátonyra futott. Sajnos a törvények nem ismerete itt sem mentesít senkit a törvények alól!


Ui: azért ne haragudj, hogy ilyen drasztikusan visszahoztalak a Föld nevű bolygóra, de ha felpuhítom a dolgot akkor valószínű, hogy nem megy úgy át a lényeg és az igazság. Nem szeretek félreérthető lenni!

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 7 hónapja #33496 Írta: ágnjuh
ágnjuh válaszolt a következő témában: Munkanélküli biztosítási jogviszony

Köszi kimerítő elemzést. Tudom, hogy elég sz.. a helyzet, de nem ő mondott fel, nem azt írta alá, hanem hogy tudomásul vette, hogy a próbaidőben megszüntetik a munkaviszonyát. Mindegy is. Már nagyon belefáradtam ebbe az egész stresszes időszakba.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
10 éve 7 hónapja #33497 Írta: ágnjuh
ágnjuh válaszolt a következő témában: Munkanélküli biztosítási jogviszony

Ja és igen, papíron van minden a hazautazással kapcsolatban.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
10 éve 7 hónapja #33498 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Munkanélküli biztosítási jogviszony

ágnjuh írta: Köszi kimerítő elemzést. Tudom, hogy elég sz.. a helyzet, de nem ő mondott fel, nem azt írta alá, hanem hogy tudomásul vette, hogy a próbaidőben megszüntetik a munkaviszonyát. Mindegy is. Már nagyon belefáradtam ebbe az egész stresszes időszakba.

Nos, a közös megegyezés alapján egy felmondás csak annyiban jobb, hogy (ha munkanélküli segélyre jogosúlt) akkor nem zárolják 3 hónapra. (Sperrzeit), de akkor sem éretem, hogy miért írta alá!? Az, hogy tudomásol bette, egyben egy beleegyezés! Az viszont tény, hogy a próbaidő alatt (s bármikor máskor is) felmondhat a munkaadó a téáppénz alatt is. A próbaidő alatt indoklás nélkül is de hát ebben az esetben még indokuk is lenne! A férjed nem tud dolgozni! Ezért ők nem felelnek. Sőt ebben az esetben a "munkaerő közvetítő" alaposan rá is fizet a dologra mert a cégtől ahova a férjedet kiközvetítették egy fillért sem fog kapni, viszont a férjednek egy ideig kellett fizetniük......

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!