Fekete munka?

Több
12 éve 3 hónapja - 12 éve 3 hónapja #11058 Írta: zwacki
Fekete munka? téma létrehozva zwacki által

Segítségüket szeretném kérni, mivel német munkáltatóm nem fizette ki járandóságaimat és több mint 1 hónapja nem adja ki a kilépési okmányokat, nem tudom be voltam-e jelentve vagy csak feketén dolgoztatott!
Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni:
- mennyi a törvényes munkaidő és mennyi a törvényes pihenőidő
- milyen pótlékok járnak délutáni, éjszakai, hétvégi és ünnepnapi munkavégzés után
- milyen munkavédelmi és biztonsági felszerelést köteles biztosítani munkáltató mixer és billenős gépkocsivezetőnek alagút építésnél
- vonatkozik-e az AETR egyezmény a gépkocsivezetőre és munkáltatójára
- jár-e költségtérítés (napidíj) a kinn tartózkodás idejére vagy csak adható
- lakcím bejelentés nélkül végezhető-e munka
- érvényes-e a szóban megállapodott szerződés ( több tanú)
- mennyi idő áll rendelkezésére munkaadónak, ha a szerződést azonnali hatállyal bontja
fel, hogy az elszámolást, járandóságot és kilépési iratokat kiadja
- dolgoztathat olyan munkavállalót akit nem jelentett be
- EU-s költségszámlák ÁFA tartalmát elszámolhatja-e munkaadó
- munkavállaló építési területen köteles-e megfelelő okmányokkal ill. tachograffal végezni
a munkát
- honnan tudom meg, hogy valóban bejelentet-e munkáltatóm
Kérem aki tud segítsen nekem!

Köszönettel

Nagy László

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 3 hónapja #11071 Írta: trosztg12345
trosztg12345 válaszolt a következő témában: Fekete munka?

Tisztelt László,

néhány dologban tudok csak információval szolgálni.

A tv.-i előírások az interneten megtalálhatók (AGB) itt azokat felsorolni sok lenne.

Civil (nem állami, hivatali) cégnél a pótlékok rendszere szerintem megállapodást képeznek, a munkaszerződésnek kell tartalmaznia !

Munkavédelmi eszközök sorát pontosan nem tudom, logika alapján munkabakancs (ez mindig mindenhol előírás szerintem), füldugó, védősisak, építési területen láthatósági mellény.

Tekintve, hogy a munkáltató német volt, a munkavégzés helye Németországban volt, ezért szerintem "napidíj" kérdése nem értelmezhető, de persze adhat a munkáltató ha nagyon rendes akar lenni...

Megítélésem szerint lakcímbejelentés nélkül - vagyis, hogy a német hatóságok ne tudják, hogy a bejelentett munkavállalónak hol van a lakóhelye - nem lehet legális a foglalkoztatás.

Magyar jogrendszer a szóban kötött megállapodást is elismeri, mint érvényes létrejött "szerződést", bár utólag ennek bizonyítása nehézkes. Feltételezem, hogy a német jog is ilyen.

Az ezt követő kérdésekre a választ sajnos nem tudom, utolsó kérdésre a válasz, hogy a Finanzamt-tól. De leegyszerűsíthetjük azzal, hogy amennyiben a magyar munkavállaló be van jelentve, abban az esetben kell legyen munkaszerződése, német adószáma, sozialnummer-je, igazolása a lakcímbejelentésről, valamint gondolom minden esetben bankszámlája hozzátartozó bankkártyával.

Remélem segítettem, sok szerencsét !
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo, zwacki, tuttola

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 3 hónapja - 12 éve 3 hónapja #11072 Írta: pajtimano
pajtimano válaszolt a következő témában: Fekete munka?

Sziasztok,-)
A segítségeteket szeretném kérni a következőkben. Szeptember óta vagyok kint a férjemmel (ő már egy éve kint dolgozik) és október közepétől találtam munkát. Egy magán vállalkozónál dolgoztam csomagszállítóként. Roppantul élveztem a melót, mindig máshol másnak vittem a csomagot. Megállapodtunk a fizetésemben és hogy bejelentenek. Nekem kellett kiválasztani a biztosítómat. Sajnos a decemberi fizetésnél kiderült, hogy a megbeszélt fizetés töredékét utalták át nekem. A munkaszerződésért is minden héten "könyörögtem", de mindig csak ígérték, hogy megkapom, de nagyon sok a dolguk...
Karácsony előtt egy héttel felmondtam, mert ezért a pénzért nem volt érdemes elindulni. Most keresem a lehetőséget, hogy mely hivatalnál tudom őket feljelenteni és a pénzemet behajtani.
Tudna nekem ebben valaki segíteni?
Előre is köszönöm!
Üdv.
Anita

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 3 hónapja #11082 Írta: zwacki
zwacki válaszolt a következő témában: Fekete munka?

Tisztelt trosztg12345!


Köszönettel vettem válaszaidat, mely szerintem nagy mértékben segített !
Alapszerződésem a szakmai minimál bér volt. Szóbeli egyezség pedig nettó 1500.-EUR/ hó ( folyamatosan ledolgozott 20 nap 12-16 órában éjjel vagy nappal )ami állt a minimálbérből + napidíj azaz napi nettó 75.-EUR volt garantálva szállás biztosítása mellett és havi egyszeri hazutazási költségtérítése.
Csak néhány apróbb kiegészítés még:

- ilyen szóbeli szerződést minden munkavállalóval kötött tehát ez gondolom bizonyítható.
- bérlistámból egyértelműen kiderül, hogy napidíjat fizet mert szinte minden hónapban elszámolásra került ( gondolom azért ebben a formában fizetett, hogy ne kelljen adóznia!)
- csak munkaszerződésem volt és a biztosítási nyilvántartásról kaptam értesítést , német adószámot és az azt megelőző regisztrációs számot tudomásom szerint nem kaptam
- nem volt bejelentett lakcímem és bankszámlát sem nyithattam pontosan ezért!
- bár méreteinket felírták de nem kaptunk semmilyen munkaruhát, bakancsot, légzőmaszkot sőt munkavédelmi tájékoztatást sem


A Finanzamtnak jeleztem szintén a felmerült problémákat és kérdéseimet de nem kaptam rá semmi választ (Arbeitsamt és a BAG sem válaszolt)

Köszönöm mégegyszer a tájékoztatásodat !

Üdv
László

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 3 hónapja #11085 Írta: Gergoo
Gergoo válaszolt a következő témában: Fekete munka?

zwacki írta: EU-s költségszámlák ÁFA tartalmát elszámolhatja-e munkaadó

Elszámolhatja de nem igényelheti vissza a másik tagállamban befizetett ÁFA-t.

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 3 hónapja #11086 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Fekete munka?

zwacki írta: - lakcím bejelentés nélkül végezhető-e munka
- érvényes-e a szóban megállapodott szerződés ( több tanú)Nagy László

Kedves Laci! Te magad megválaszoltad a kérdéseidet! Lakcim bejelentés nélkül garantáltan feketén dolgoztál, pláne ha nincs irásosos szerzödéset csak "tanuid".
Igy semmi nem jár, ha szerencséd van akkor minden adható, de semmi esélyed ezt jogi uton valahogy kipréselni, ki követelni! A tanuk a "szerzödésedhez" (?) semmit nem érnek. (Mennyi tanu kell még? Én is viszek tizet!) Pontosan ezért nem számit! Sem a fizetésed sem a potlékokat semmit nem tudsz megszerezni, mert ha valahol "úlzottan nagy hullámokat versz" akkor még téged fognak megmonyozni, adócsalás és fekete munka miatt!
Tudom nem sokat segit, de elötte kellett volna gondolkoznod és segitséget kérned! Tudod ez olyan és annyit ér, mint a crash után beszerelt airbag.....

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!