Nyugdíj kérdések

  • lencsesica
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 5 hónapja - 12 éve 5 hónapja #8474 Írta: lencsesica
lencsesica válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Sziasztok! Valaki tudna nekem tanácsot adni hogy nyugdijas házaspárnak milyen esélye van németországban élni?

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 5 hónapja #8477 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

pinkagi írta: Az lenne a kérdésem, - ha valaki tud segítsen -, hogy a Németországbaneltöltött munkaviszony beleszámít-e a Magyarországi szolgálati időbe ?
Most Magyarorszagon 38 evem van, es most kezdenek No-ban dolgozni,
szabályosan be leszek jelentve és fizetek mindent ami a német szabályok szerint kell. És a nyugdíjszámításnál, hogy veszik figyelembe, 38 év Magyarország és két év Németország, ha előrehozott nyugdíjba mennék, mert az 40 év?
Kőszi Ági

Kedves Ági! A nejemmel most szedtük össze az éveinket! Nálunk még komplikáltabb volt, mert NDK/Mo./BRD évekből tevődik össze. Előrebocsájtom a lényeget MINDEN BELESZÁMÍT de, nem összegszerűen! A munkába töltött éeveket egy pontrendszer alapján számitják át, de ez csak éveknek számítanak pénzben semmit!

A lényege az EU államközi megállapodás, ami szerint mindegyik ország a rá eső részt fizeti arányosan (NDK BRD éveknek számít) A számolás viszont úgy megy hogy kölcsönösen elismerik az adott munkaéveket. Ez úgy ment nálunk, hogy a magyar munkába töltött évek + a német évek együtt számitanak "Beitrag" évekenek (elismert munkaéveknek) de nyugdijba itt kint csak 62 évesen mehetek és a magyar évekért csak Mo-ról kapok majd nyugdijat! (Ha kapok!) Otthon, az otthoni trövények szerint, de a német részről csak akkor kapsz majd nyugdijat, ha a német nyugdijhatárt elérted! Forditva: itt nem fogsz egy fillért sem kapni 60 évesen, csak azt amit a magyar állam ad, ha előbb mész nyugdijba!
UI: a 38 év az itt semmi. Nekem már több van és még kell legalább 7 évet dolgoznom, ha levonásokkal (-18%) nyugdijba akarok menni 62 évesen! Itt a nyugdijkorhatár 65 év! Arra ügyelj ha mégis itt akarsz letelepedni nyugdijasként, hogy itt a nyugdijasok is fizetnek betegbizosítást! Ez az ország nem olyan gazdag mint Mo.!
;)
Ami előttem titok, hogy miért akar valaki itt élni (magyar) nyugdijasként? Mi már most tervezzük, hogy előbb (levonásokkal) ha nyugdijba megyünk akkor valamilyen déli, olcsóbb államba megyünk, vagy haza, Mo.-ra, mert az is sokkal olcsóbb mint itt! SOKKAL!!

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: Gergoo

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 5 hónapja #8479 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

lencsesica írta: Sziasztok! Valaki tudna nekem tanácsot adni hogy nyugdijas házaspárnak milyen esélye van németországban élni?

Kedves Lencsesica!
A kérdésed nagyon komplex és nehéz megválaszolni mert sok mindentől függ. A legfontosabb azonban, hogy mennyi a nyugdijad! Ha elég akkor, nagyon jól meg lehet élni itt nyugdijasként, ha csak átlagos, a magyar nyugdijatok, akkor felejtsd el! Először is itt a nyugdijasok is fizetnek betegbiztositást. Ha nem akartok minden nátha miatt haza ingázni akkor ez kell. A lakbérek és rezsi messze meghaladja az otthoni szintet, tehát ezzel kalkulálni kell! Itt a nyugdijasok nem utaznak ingyen (mint otthon), mert ez az ország ilyet nem birna el.... Itt egy átlagos lakbér 400-600 € + rezsi, ha nem akartok drága helyen lakni. (München, Hamburg 800-1500€) Szerintem ha nem igényeltek semmi luxust (jobb kocsi, utazások, étterem, stb) akkor 1600-2000 €/hó jövedelmeből már meg lehet élni elfogadhatóan, de takarékosan!!

Ha tehát van kettőtöknek (összesen) ennyi nyugdia, akkor uccu neki! Előnyösebb ebből a szempontból ha a volt NDK területére (keleti rész) mentek, mert ott minden olcsóbb. Továbbra is rejtély előttem, (innen menekülnek a nyugdijasok melegebb országokba és ahol olcsóbb az élet), miért akar valaki magyar nyugdijjal ide jönni! Ezt majd azért próbáld meg részletezni az expozédban!

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: lencsesica

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 5 hónapja #8489 Írta: forsterh
forsterh válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Szervusztok!

Én éppen abból a célból költöztem ki Németországba, hogy a nyugdíjjogosultságomat ebben az országban szerezzem meg, vagyis én egy európai összegű nyugdíjjal számolok.
Magyarországon már eddig is van a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által hivatalosan is visszaigazolt 40 munkában eltöltött sikeres évem. A jelenleg érvényes magyar jogszabály szerint négy esztendő múlva 62 éves koromban mehetnék otthon nyugdíjba. A legutóbbi fizetésem Magyarországon 12o ezer Ft netto volt úgy, hogy már 21 éve egy és ugyanazon cégnél dolgoztam. Ma otthon a 0,44-es szorzót lehet hallani az öregségi nyugdíj megállapításánál számításba jöhető lehetőségként vagyis nagy eséllyel én Magyarországon még ha a hátralévő évek esetleges nagyon mérsékelt béremeléseit is számításba veszem, akkor kb. 63-65 ezer Ft nyugdíjösszegre számíthatnák.
Ez egy csodálatosan méltó elismerése lenne a 44 éven át végzett egyébként erkölcsileg elismert , (van jó pár dicsérő oklevelem miniszteri szinttől lefelé ) de anyagilag mindvégig alulhonorált szakmai életutamnak.
Ezért gondoltam, hogy immáron hivatalosan is európai állampolgárként európai szintű nyugdíjat akarok élvezni a hátralévő nyugdíjas éveimben. Jogom van hozzá, hogy életemet a számomra egzisztenciában és jövedelmi viszonyokban is a legmegfelelőbb életvitel felé terelgessem.
Most itt vagyok Németországban, ahol a nyugdíjkorhatár 67 esztendő, vagyis még kilenc évet kell itt ledolgoznom, hogy a német nyugdíjra jogosulttá váljak. Szerencsére egészségemben bízhatok és reális esélyt látok arra, hogy ezt a tervemet meg tudom valósítani. Az eredeti szakmámat (erdész) úgy tűnik egyelőre itt kint el is felejthetem egy időre, mert minden álláshely betöltött benne és jelenleg az otthoni munkavégzésnél több fokkal kényelmesebb, teljes munkaidős házmesteri munkát végzek, a volt magyarországi fizetésem 3,8 szorosáért.
Valaki hozzáértő felé lenne egy kérdésem! Ha 62 éves koromban én a magyarországi nyugdíjamat nem igénylem öregségi jogon, hanem Németországban szerzem meg az öregségi nyugdíjamat 67 éves koromban, akkor lehetséges-e, hogy az otthon ledolgozott éveimet a német nyugdíjba beszámítsák és a német nyugdíjat ne a náluk ledolgozott kilenc esztendőre, hanem egész életutamra vonatkozóan állapítsák meg? Ha ez így történhetne, akkor egy teljes jogú európai nyugdíjra számíthatok.
Ha viszont csak a kilenc évre kapnék nyugdíjat, akkor az is háromszor magasabb összegű lenne, mint a Magyarországi 40 éves munkaviszony után otthon járó összeg, de akkor még mellé igényelhetném a magyar nyugdíjamat is. És van egy harmadik alternatíva: 62 éves korom elérésekor Magyarországon öregségi nyugdíjba vonulok és Németországban pedig tovább dolgozom, mint nyugdíjas. Szerintem az összes között ez lenne a legrosszabb megoldás…….

Das Leben ist schön, wenn du es leben kannst!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • Eva10
  • Látogató
  • Látogató
12 éve 5 hónapja #8499 Írta: Eva10
Eva10 válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

Szia!
Nem tudok a kerdeseidre valaszolni.
De azt mindenkeppen javaslom, hogy köss valami kiegeszitö nyugdijbiztositast is.
Szerintem meg ha be is szamitjak az eveidet, ez nem hiszem,hogy nagyon sokat jelentene penzben.

szia:
Eva

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
12 éve 5 hónapja #8506 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Nyugdíj kérdések

forsterh írta: Szervusztok!Én éppen abból a célból költöztem ki Németországba, hogy a nyugdíjjogosultságomat ebben az országban szerezzem meg, vagyis én egy európai összegű nyugdíjjal számolok.Magyarországon már eddig is van a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által hivatalosan is visszaigazolt 40 munkában eltöltött sikeres évem. A jelenleg érvényes magyar jogszabály szerint négy esztendő múlva 62 éves koromban mehetnék otthon nyugdíjba. A legutóbbi fizetésem Magyarországon 12o ezer Ft netto volt úgy, hogy már 21 éve egy és ugyanazon cégnél dolgoztam. Ma otthon a 0,44-es szorzót lehet hallani az öregségi nyugdíj megállapításánál számításba jöhető lehetőségként vagyis nagy eséllyel én Magyarországon még ha a hátralévő évek esetleges nagyon mérsékelt béremeléseit is számításba veszem, akkor kb. 63-65 ezer Ft nyugdíjösszegre számíthatnák.

A nyugdij kiszámításánál nem a munkahelyen töltött jelenlét számít, hanem hogy mennyit fizettél be! Hiába alkalmaztak akár 60 évig is, ha a béred alacsony volt akkor nem lesz a nyugdijad sem magas! Forditva: ha én csak 25 magyar évet tudok felmutatni, de 500 ezret kaptam havonta, akkor a járulékaim is magasak lesznek és a nyugdijam magasabb lesz.Hiába kapod itt (BRD) meg a nyugdij jogosultságot, nyugdij itt csak a 65. életéved után jár, s az itteni törvények alapján! Otthon viszont kapod 62 éves kortól az ottthoni évek alapján! A nyugdijad a két országban (külön-kölön) eltöltött évek alapján fogják folyósítani! Csak az évek számitanak itt, de a magyar évek után itt nem kapsz egy fillért sem! EU megállapodás! Képzeld csak el, mi lenne, ha valaki 40 év után idejöne és követelné ITT a minimál nyugdijat, holott itt egy fillért sem fizetett! A magyar nyugdijad megaphatod viszot itt is, de itt még kevesebbet ér!
Itt egy telefonszám, ahol pontosan informálnak az itteni (magyar) nyugdijról! BFA Bund 0049 30 865 63846 Bundesversicherungsanstalt Berlin. Mi is innen kaptunk meg mindent írásban!

Ez egy csodálatosan méltó elismerése lenne a 44 éven át végzett egyébként erkölcsileg elismert , (van jó pár dicsérő oklevelem miniszteri szinttől lefelé ) de anyagilag mindvégig alulhonorált szakmai életutamnak.
Ezért gondoltam, hogy immáron hivatalosan is európai állampolgárként európai szintű nyugdíjat akarok élvezni a hátralévő nyugdíjas éveimben.

Mint fennt! Csak azt a német nyugdijat kapod meg itt, amit itt dolgoztál és a járulékokat itt fizetted! Az itteni évek itt, az otthoni évek meg otthon lesznek kiszámitva és ezek fognak a számládon megjelenni! Csak az évek számitanak együtt, mint "mukába töltött évek"!
Az én példám: Otthoni évek: 12 év, német évek (NDK is): 25 év ez összesen 37 év eddig. Mivel itt a BRD-ben nem a ledolgozott évek számitanak a nyugdijnál hanem a kor, a német nyugdijat csak 65 éves koromban fogom kapni a 25 év után. A magyar 12 után 62 évesen. Mindkét állam elismeri azonban, hogy (eddig) 37 évet töltöttem munkában! Mivel azonban most 55 múltam, igy még dolgoznom kell. Ezt vedd feltétlenül figyelembe!!! Nem fogsz itt TELJES német nyugdijat kapni, csak amennyit ITT dolgoztál!

Jogom van hozzá, hogy életemet a számomra egzisztenciában és jövedelmi viszonyokban is a legmegfelelőbb életvitel felé terelgessem.

Természetesen, de miért nem eddig tetted ezt? A német állam ezt nem fogja neked finanszirozni! Miért nem változtattál munkahelyet időben, ha ilyen alacsony volt a béred? Most már késő! Miért nincs semmilyen tartalékod? Részvényfondok, ingatlan, stb.? Nem túl késő most kapkodni?

Most itt vagyok Németországban, ahol a nyugdíjkorhatár 67 esztendő, vagyis még kilenc évet kell itt ledolgoznom, hogy a német nyugdíjra jogosulttá váljak. Szerencsére egészségemben bízhatok és reális esélyt látok arra, hogy ezt a tervemet meg tudom valósítani. Az eredeti szakmámat (erdész) úgy tűnik egyelőre itt kint el is felejthetem egy időre, mert minden álláshely betöltött benne és jelenleg az otthoni munkavégzésnél több fokkal kényelmesebb, teljes munkaidős házmesteri munkát végzek, a volt magyarországi fizetésem 3,8 szorosáért.

Ez igy már jobban hangzik, de a nyugdijkorhatár 65 évtől van. Sőt lehet már 62-től is, de levonásokkal! Azt azért vedd figyelembe, hogy egy házmesteri posztot itt sem fizetnek túl igy a járulékaid is alacsonyak. A német 9 éved sem lesz tehát sok így!

Valaki hozzáértő felé lenne egy kérdésem! Ha 62 éves koromban én a magyarországi nyugdíjamat nem igénylem öregségi jogon, hanem Németországban szerzem meg az öregségi nyugdíjamat 67 éves koromban, akkor lehetséges-e, hogy az otthon ledolgozott éveimet a német nyugdíjba beszámítsák és a német nyugdíjat ne a náluk ledolgozott kilenc esztendőre, hanem egész életutamra vonatkozóan állapítsák meg?

Nem lehetséges! Felül leírtam. A német évek után itt, a magyar után otthon fogod kapni a nyugdijat! Ebből fog összetevődni az egész EU nyugdij!! Itt csak a 9 "Beitragpflichtige" év után kapod a pénzt! EU megállapodás! Ajánlatom amit mi is csinálni fogunk: ha itt nyugdijasok leszünk akkor az itteni és az otthoni nyugdijjal már jól el lehet evezni Mo.-on! A 9 év nem nagy durranás, de több lesz, mint a 40 év utáni magyar nyugdijad!

Ha ez így történhetne, akkor egy teljes jogú európai nyugdíjra számíthatok.

Ez így pontosan az! Igy számolják ki az európai nyugdijat s nem a magyar alacsony nyugdijad számít! Egyébként nem értem. Anyukám (77) most 142 ezer nyugdijat kap, pedig egy egyszerű általános iskolai tanár volt. Igaz 3 diplomája van. Hogy lehet, hogy Te 120 ezerért dolgoztál? Éjjeliőr voltál?

Ha viszont csak a kilenc évre kapnék nyugdíjat, akkor az is háromszor magasabb összegű lenne, mint a Magyarországi 40 éves munkaviszony után otthon járó összeg, de akkor még mellé igényelhetném a magyar nyugdíjamat is.

BINGO :) Igényeld a magyar részt! Azt már otthon 62 évesen folyósithatják! Informáld magad azonban, hogy itt akkor milyen státuszod lesz, mert ha nyugdijas vagy (mindegy hogy hol) akkor másképpen lesz a béred is kiszámolva! (Ez ugyanis jövedelem, s itt a nyugdijasok is adóznak! Ehez nem értek, de rémlik hogy az adócsoprtod megváltozhat!

És van egy harmadik alternatíva: 62 éves korom elérésekor Magyarországon öregségi nyugdíjba vonulok és Németországban pedig tovább dolgozom, mint nyugdíjas. Szerintem az összes között ez lenne a legrosszabb megoldás…….

Ez?? Ez a legjobb! Messze ez a legjobb! Itt meg amikor 65 leszel kéred a német részt és haza mész! Ez csak 3 év! Ez a mi tervünk is! A pickszalámit is pickszalámival eheted (otthon), annyi lesz a lé!
;)

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: gizella, forsterh

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!