Szülés Magyarországon

Több
9 éve 11 hónapja - 9 éve 11 hónapja #36373 Írta: zsuhev
Szülés Magyarországon téma létrehozva zsuhev által

Sziasztok!
Tudna nekem valaki a következőben tanácsot adni:
2 éve élek és dolgozom Németországban, párom már 4 éve van itt, be vagyunk jelentkezve, AOK-s biztosításunk van (nem vagyunk összeházasodva).
Lassan terveznénk babát vállalni, de én szeretnék hazaköltözni Mo-ra és ott szülni. Viszont én rögtön az egyetem után kijöttem, szóval otthon nem volt munkaviszonyom (csak diákmunka), így nem tudom, hogy kapnék-e otthon szülés után bámilyen anyagi támogatást, v innen Németországból??
Előre is köszönöm , ha vki tud válaszolni!

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 11 hónapja - 9 éve 11 hónapja #36374 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Szülés Magyarországon

zsuhev írta: Tudna nekem valaki a következőben tanácsot adni:2 éve élek és dolgozom Németországban, párom már 4 éve van itt, be vagyunk jelentkezve, AOK-s biztosításunk van (nem vagyunk összeházasodva).Lassan terveznénk babát vállalni, de én szeretnék hazaköltözni Mo-ra és ott szülni. Viszont én rögtön az egyetem után kijöttem, szóval otthon nem volt munkaviszonyom (csak diákmunka), így nem tudom, hogy kapnék-e otthon szülés után bámilyen anyagi támogatást, v innen Németországból??
Előre is köszönöm , ha vki tud válaszolni!


A legnagyobb gond Németországban, hogy nem vagytok házasok! Ezért nem vagy a férjed után biztositott hanem magad biztosítod maga és gyakorlatilag külön személynek számítasz, akkor is ha együtt éltek! Ha haza mész akkor itt nem kapsz semmit, mert elhagyod az országot s gyermek Mo.on fog megszületni akkor csakis ott kérhetsz mindent. Ha visszajöttök akkor viszont itt fogsz CSP.-ot kapni! (Rendszerint az állandó bejelentett lakás számít s természetesen az, hogy dolgoztál e járulékosan többet mint 1 évet!

Ha egyáltalán valamit kaphatsz, akkor azt Mo.-on kell megérdeklődnöd! Itt ha munkaviszonyban voltál, akkor kaphatod a törvényes járandóságokat, de akkor itt kellene megszülni a gyermekedet.

DCT
A következő felhasználók mondtak köszönetet: zsuhev

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 11 hónapja #36381 Írta: janikata
janikata válaszolt a következő témában: Szülés Magyarországon

Talán jó helyre írok. :D A történet a következő, amiben a segítséget kérem: Adott személy 2,5 éves munkaviszonnyal rendelkezik Németországban , itt fizet minden járulékot (Magyarországon van állandó lakcíme, Németországban ideiglenes) Szóval adott személy gyermeket vár , jelenleg még dolgozik. Pár hónapon belül viszont haza utazik Magyarországra, ott fogja a gyermeket megszülni és a szülésig otthon tölti a táppénz időszakát is. A kérdésem: Ha kiírják táppénzre, és Magyarországon tartózkodik, melyik államtól kapja majd a táppénzt, milyen papírokat kell hozzá beszerezni. Illetve honnan fogja kapni a GYES-t vagy GYED-t? És ahhoz milyen papírokat kell beszerezni. Milyen hivatalos szervnél lehet érdeklődni az e fajta kérdések után? Válaszaitokat előre is köszi

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

  • DECOTEXT
  • DECOTEXT profilkép
  • Nem elérhető
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Messziröl jött ember túl késön ér ide!
Több
9 éve 11 hónapja - 9 éve 11 hónapja #36392 Írta: DECOTEXT
DECOTEXT válaszolt a következő témában: Szülés Magyarországon

Talán jó helyre írok. A történet a következő, amiben a segítséget kérem: Adott személy 2,5 éves munkaviszonnyal rendelkezik Németországban , itt fizet minden járulékot (Magyarországon van állandó lakcíme, Németországban ideiglenes)

Ilyen nincs Németországban! vagy be van jelentkezve vagy nincs!Ideiglenes bejelntés itt
nem létezik. Egyszerre csak egy helyen tudsz lenni, így enne nincs is értelme!

*********************************

Szóval adott személy gyermeket vár, jelenleg még dolgozik. Pár hónapon belül viszont haza utazik Magyarországra, ott fogja a gyermeket megszülni és a szülésig otthon tölti a táppénz időszakát is.

Ezt kétlem! Nem fog táppénzt kapni!

*********************************

A kérdésem: Ha kiírják táppénzre, és Magyarországon tartózkodik, melyik államtól kapja majd a táppénzt, milyen papírokat kell hozzá beszerezni.

Ha táppénzen van akkor csak külön engedéllyel hagyhatja el Németországot! Pl. a munkaadó és a betegbiztosító engedélyével! (Nálam is volt ilyen. A törött bokámmal haza mehettem, de írásban kellet kérnem erre engedélyt mindenhonnan!)
*********************************

Illetve honnan fogja kapni a GYES-t vagy GYED-t? És ahhoz milyen papírokat kell beszerezni. Milyen hivatalos szervnél lehet érdeklődni az e fajta kérdések után? Válaszaitokat előre is köszi.

Ha elhagyja Németországot akkor Mo.-on kell ezt kérnie! Itt különben sincs GYED és GYES!
Ezt otthon kell megérdeklődnie de szerintem mivel Mo.-on nem dolgozott ott semmi nem jár!
(Noha ez csak találgatás a részemről!)
Miért nem marad itt a fenekén s akkor itt (mivel 2,5 éve már járulékosan dolgozott), minden adható támogatás megkap a gyerek után! Azt képzeli hogy majd a német kifizet mindent ő meg hónapokat tölt szabin.....?

DCT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
9 éve 11 hónapja - 9 éve 11 hónapja #36398 Írta: Athena1985
Athena1985 válaszolt a következő témában: Szülés Magyarországon

Kedves janikata!

Az adott személy milyen jogcímen lesz táppénzen? Azért kérdezem, mert a táppénz esetleg ún. foglalkoztatási tilalom (Beschäftigungsverbot), más a jogi alapja, mint a táppénznek (Krankengeld).
Az Eltern- és Kindergeld jogosultságának alapja, hogy a német lakcím továbbra is megmarad, illetve apukának van munkaviszonya Németországban. Ugyanis a jogszabály szerint primér feltétel:

(1) Anspruch auf Elterngeld hat, wer
1. einen Wohnsitz oder seinen gewöhnlichen Aufenthalt in Deutschland hat,
2. mit seinem Kind in einem Haushalt lebt,
3. dieses Kind selbst betreut und erzieht und
4. keine oder keine volle Erwerbstätigkeit ausübt.

(2) Anspruch auf Elterngeld hat auch, wer, ohne eine der Voraussetzungen des Absatzes 1 Nr. 1 zu erfüllen,
1. nach § 4 des Vierten Buches Sozialgesetzbuch dem deutschen Sozialversicherungsrecht unterliegt oder
im Rahmen seines in Deutschland bestehenden öffentlich-rechtlichen Dienst- oder Amtsverhältnisses
vorübergehend ins Ausland abgeordnet, versetzt oder kommandiert ist,

A lényeg a 2. pontban van!

Na most, azért van kivétel, ami erősíti a szabályt:

"EU-/EWR-BürgerInnen mit Wohnsitz in einem anderen Mitgliedstaat der EU
oder des EWR können unter bestimmten Voraussetzungen Elterngeld
erhalten, wenn sie oder ihr Ehepartner in einem inländischen Arbeitsverhältnis stehen"

A baden-Württemberg-i L-Bank hirdetménye szerint például lehetséges, hogy adott személy jogosult legyen magyarországi lakcímmel Elterngeld-re, ha biztosítási jogviszonnyal rendelkezik Németországban az Elterzeit-ot közvetlenül megelőzően: tehát felmondatlan munkaviszonnyal ő vagy házastársa. (Lásd 2.1 pont) Ha az adott személy azonban munkát is vállal Magyarországon, ami nem szerepel a felsorolásban, akkor a jogosultsága megszűnik! (Lásd 2.2)

A csatolmány rejtve van a vendégek elől.
Jelentkezz be vagy regisztrálj, hogy láthasd.


A Kindergeld-re nagyjából hasonlók érvényesek...

Ez az üzenet csatolt fájlt tartalmaz.
Kérjük, hogy jentkezz be vagy regisztrálj a megtekintéshez.

A következő felhasználók mondtak köszönetet: DECOTEXT

Kérjük, hogy Belépés vagy , hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!